Kilka słów o najstarszym sąsiedzie Placu na Groblach

07.04.2016

Szukając mieszkania czy apartamentu pod uwagę należy wziąć wiele czynników, m.in. lokalizację i sąsiedztwo. Dla tych z Was, którzy rozważają możliwość zamieszkania w inwestycji przy Placu na Groblach 19 publikujemy kilka informacji o wyjątkowym sąsiedzie remontowanej przez nas kamienicy. Zapraszamy do poznania najlepszego sąsiada, jakiego można mieć - Wzgórza Wawelskiego i Królewskiego Zamku na Wawelu ;)

Historia Zamku Królewskiego na Wawelu

Dzieje Zamku Królewskiego na Wawelu są niezwykle długie i barwne. Szczegółowe ich opowiedzenie to temat na osobną książkę, dlatego w naszym wpisie w telegraficznym skrócie przedstawimy historię tego niezwykłego pomnika polskiej historii. Od wczesnego średniowiecza Wzgórze Wawelskie było siedzibą zarówno świeckich, jak i duchownych władz Polski. Na samym początku, w 1000 roku kiedy to Kraków zyskał miano biskupstwa, na wzgórzu rozpoczęto budowę pierwszej katedry. W późniejszym czasie zabudowania stały się też siedzibą królów polskich pochodzących z dynastii Piastów i Jagiellonów. Swój rozkwit Zamek Królewski na Wawelu przeżył szczególnie w czasach sprawowania w Polsce rządów przez Jagiellonów. Za panowania królów Aleksandra Jagiellończyka, Zygmunta I i Zygmunta Augusta wawelskie zabudowania z niepozornego, gotyckiego zamku zamieniły się w jedną z najwspanialszych rezydencji królewskich w Europie.

W wiekach XIV–XVI Zamek Królewski na Wawelu, jak i sam Kraków były ośrodkami rozwoju sztuki i nauk humanistycznych. Okres świetności zamku zakończył się wraz z przeniesieniem stolicy kraju, a przy tym i siedziby królów polskich do Warszawy (oficjalnie Wawel przestał być siedzibą królów w 1606 roku). Po przenosinach dworu królewskiego do Warszawy Zamek na Wawelu nadal pozostał jednak jedną z najważniejszych rezydencji królewskich - to tutaj odbywały się koronacje i pogrzeby królów polskich.

Po utracie przez Polskę niepodległości na zamek wkroczyły wojska zaborcze. Dawną rezydencję królów ograbiono i przekształcono w koszary wojska austriackiego. Polacy odzyskali Wawel dopiero w 1901 roku, kiedy to władze Galicji odkupiły go od cesarza Franciszka Józefa I. Spowodowane przez Austriaków zniszczenia wymagały wieloletnich prac, których celem była renowacja dawnej siedziby królów polskich.

Prace rewitalizacyjne zostały zakończone dopiero 1985 roku, natomiast w 1920 roku zamek został uznany za Gmach Rzeczpospolitej. 10 lat później Wawel przekształcono w placówkę muzealną. Warto też wspomnieć, że w okresie międzywojennym na Wawelu urzędował prezydent Ignacy Mościcki. Mimo że Zamek na Wawelu był wielokrotnie niszczony (np. podczas potopu szwedzkiego) i trawiony licznymi pożarami, to wiek XX okazał się dla niego łaskawy.

W czasie II wojny światowej nie został on naruszony przez niemieckie bombardowania, a większą część arrasów i historycznych obiektów udało się wywieźć z Wawelu i ukryć przed niemieckim okupantem. O historii Zamku Królewskiego na Wawelu w czasie II wojny światowej możecie przeczytać TUTAJ.

Zamek na Wawelu aktualnie

Na dzień dzisiejszy Zamek Królewski na Wawelu liczy 7040 m2 i posiada 71 sal wystawowych, zgromadzono w nich kolekcje obrazów, grafik, rzeźb, tkanin, militariów, porcelany, mebli czy wyrobów złotniczych. Zwiedzający mogą też podziwiać słynne arrasy króla Zygmunta Augusta oraz renesansowe, włoskie malowidła z kolekcji Lanckorońskiej. Krakowski zamek dysponuje także największą w Europie kolekcją namiotów. Na co dzień na Zamku Królewskim można zwiedzać osiem stałych ekspozycji muzealnych, m.in.:

a. Reprezentacyjne Komnaty Królewskie >>szczegóły<< 

b. Prywatne Apartamenty Królewskie >>szczegóły<< 

c. Skarbiec Koronny >>szczegóły<< 

d. Zbrojownia >>szczegóły<< 

e. Sztuka Wschodu >>szczegóły<< 

f. Kurza Stopka >>szczegóły<< 

g. ogrody Królewskie >>szczegóły<<

Oprócz stałych ekspozycji organizowane są również tymczasowe wystawy. Informacje o nich można znaleźć na oficjalnej stronie Zamku Królewskiego na Wawelu (strona www).

Odwiedzający Wawel będą mogli także podziwiać przepiękne sale i komnaty królewskie z okresu renesansu i baroku oraz posłuchać często organizowanych koncertów - zarówno muzyki symfonicznej, kameralnej, jak i operowej.

Apartamenty Plac na Groblach 19 – z Wawelem w tle

Kamienica przy Placu na Groblach 19 to nieruchomość sąsiadująca z Zamkiem Królewskim na Wawelu. Z okien i tarasów znajdujących się na najwyższych kondygnacjach budynku będzie można podziwiać wieże wawelskiego zamku. Kamienice od Wawelu dzieli zaledwie kilka kroków, w ciągu 3-minutowego spaceru można znaleźć się u stóp Wzgórza Wawelskiego.

O tym, jak wyglądają apartamenty z Wawelem w tle możecie przekonać się TUTAJ. Zapraszamy również do odwiedzenia zakładki Lokalizacja, gdzie można obejrzeć wykonane przez fotografa unikatowe zdjęcia prezentujące okolicę Placu na Groblach.