Kto mieszkał przy Placu na Groblach?

07.04.2016

O tym, że Plac na Groblach to miejsce wyjątkowe nie trzeba przekonywać nikogo kto choć raz odwiedził ten magiczny zakątek Krakowa. Jego urokiem od wieków zachwycali się zarówno mieszkańcy Krakowa, jak i znane osobistości. Jesteście ciekawi, kto znalazł swój dom u podnóża Wzgórza Wawelskiego? Czytajcie dalej…

Karol Tichy – malarz, artysta, architekt

Położona przy Placu na Groblach kamienica nr 3 od dawna nazywana jest Domem Karola Tichego w Krakowie. Powstała w 1912 roku i jest przykładem zastosowania wczesnego modernizmu w budownictwie. Architektem i inwestorem nieruchomości był sam Karol Tichy. Kim był mieszkaniec kamienicy nr 3?

Karol Tichy to „człowiek renesansu” – malarz, architekt, projektant wnętrz, pedagog oraz artysta zajmujący się ceramiką. W sztuce był reprezentantem nurtu secesyjnego, jako malarz zaliczany jest do symbolistów. Warsztat artystyczny i wrażliwość na sztukę zdobywał w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, w École des beaux-arts w Paryżu oraz w Monachium, gdzie studiował. Część swojego życia zawodowego związał ze Szkołą Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w latach 1904-1908 był profesorem. Karol Tichy był także członkiem krakowskiego towarzystwa artystycznego pn. Polska Sztuka Stosowana oraz członkiem-założycielem Spółdzielni Artystów Ład.

W okresie międzywojennym Tichy był niekwestionowanym autorytetem wśród polskich projektantów mebli – poszukiwał nowych, oryginalnych form łączących aktualne trendy z lokalną tradycją. Jego pracę możecie zobaczyć np. TUTAJ.

Ksawery Pruszyński - dziennikarz i publicysta

Przy Placu na Groblach mieszkał także reporter, publicysta, literat i przedstawiciel polskiej literatury faktu - Ksawery Pruszyński. Pochodził z Wołynia, jednak po wojnie polsko-bolszewickiej i stracie majątku w Wolicy Kierekieszynej wyemigrował na zachód. Na początku uczęszczał do gimnazjum jezuitów w Chyrowie, następnie studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Już w czasie studiów w Krakowie stał się członkiem środowiska młodych konserwatystów, a jego teksty można było przeczytać w takich prawicowych pismach jak Czas czy Bunt Młodych redagowanym przez Jerzego Giedroycia.

Artykuły w polskiej prasie to nie jedyne osiągniecie Ksawerego Pruszyńskiego. Jest on autorem wielu książek, m.in. tej pt. Sarajewo 1914, Szanghaj 1932, Gdańsk 193?, w której postawił tezę, że być może nowa wojna europejska wybuchnie o Gdańsk. Publikacja ta została wydana w 1932 roku jako książkowy debiut Pruszyńskiego. Realizował się on nie tylko jak autor książek, ale również jako reporter wojenny – relacjonował m.in. wojnę domowa w Hiszpanii (w roku 1936) oraz czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej i walkach polskich formacji zbrojnych na Zachodzie w czasie II wojny światowej. O Pruszczyńskim Ryszard Kapuściński powiedział: sprawił, że reportaż stał się nie tylko produktem oka, ale również i umysłu.*

Po wojnie wrócił do Polski. Zginął w wypadku samochodowym w Rhynern koło Düsseldorfu w roku 1950. Pozostawił po sobie ponad 15 wydawnictw książkowych, z których część została zekranizowana oraz niezliczoną ilość artykułów, na podstawie, których przyszli adepci dziennikarstwa mogą uczyć się reportażu wojennego. Więcej o Ksawerym Pruszyńskim możecie przeczytać TUTAJ.

Janina Garycka i Piotr Skrzynecki – współtwórcy Piwnicy pod Baranami

Plac na Groblach to miejsce, które bezsprzecznie kojarzy się z jedną z najlepszych polskich scen kabaretowych – Piwnicą pod Baranami. W kamienicy nr 12 przy Placu na Groblach mieszkała Janina Garycka - polonistka, malarka, scenografka, a przede wszystkim kierownik literacki i jedna z założycielek Piwnicy Pod Baranami oraz Piotr Skrzynecki, reżyser, scenarzysta oraz konferansjer kabaretu. 

Andrzej Syriusz- Skąpski – prezes FRK

W ostatnich latach przy Placu na Groblach mieszkał również działacz społeczny, prezes Federacji Rodzin Katyńskich. Andrzej Syriusz – Skąpski. Zginał w katastrofie samolotu prezydenckiego w dn. 10.04.2010 roku.

Nowodworek - najsłynniejszy budynek Placu na Groblach autorstwa Józefa Sarego

Najbardziej znanym i rozpoznawalnym budyniem Placu na Groblach jest jedna z najlepszych szkół średnich w Polsce – I Liceum Ogólnokształcące im. B. Nowodworskiego, tzw. Nowodworek. Mieści się ono w kamienicy pod nr 9. Autorem projektu architektonicznego jest wiceprezydent Krakowa Józef Sare, który pomimo że nie był mieszkańcem Grobli to nierozerwalnie wiąże się z tym miejscem.

Ciekawostka: Zrewitalizowane przez Koneser Group zabytkowe kamienice odnajdziecie również przy ul. Józefa Sarego. Galeria zdjęcia kamienic nr 3 i 16 znajdziecie na naszej stronie www.koneser.co

Nowodworek jest jedną z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim. W jej progach, a zarazem i na Placu na Groblach gościło wiele znamienitych gości, m.in. król Stanisław August Poniatowski, król saski Fryderyk August czy cesarz Franciszek JózefNatomiast w Nowodworku uczyli się m.in. Jan III Sobieski, Stanisław Wyspiański, Ignacy Daszyński, Józef Kening, Wojciech Kossak czy Gustaw Holoubek.

Jeśli i Ty chcesz wpisać się w historię magicznego Placu na Groblach zapraszamy do zapoznania się z ofertą sprzedaży apartamentów. Wyszukaj apartament dla siebie.

*źródło: http://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/1150505,Ksawery-Pruszynski-–-wybrancy-bogow-umieraja-mlodo