Od Wawelu 2 minuty… Historia Placu na Groblach 19

Do połowy XIX wieku Plac na Groblach zajmował staw będący portem wiślanym. Jego obecny wygląd zaczął kształtować się w XIX wieku, kiedy to plac nosił nazwę Nowego Światu. Zgodnie z regulaminem targowym co wtorek na Nowym Świecie odbywał się targ koni.

Nazwa, która dziś przypisana jest do tej okolicy pochodzi od grobli odcinających jedną z odnóg Wisły. Nazwę Groble nosiła na początku tylko jedna z ulic znajdujących się u podnóża Wawelu - dopiero w późniejszym czasie została ona przejęta dla całego placu.

W XIX wieku na Groblach zaczęły powstawać domy mieszczańskie, w tym kamienica nr 19, a miejsce to stało się jednym z najbardziej prestiżowych adresów Krakowa.

Została ona wzniesiona jako dom mieszczański Anny Dębskiej. Budowę domu i piętrowej oficyny rozpoczął w 1888 roku i nadzorował budowniczy Beringer.

Z biegiem lat nieruchomość przy Placu na Groblach 19 zmieniała swoich właścicieli oraz swój wygląd, będąc nieustannie rozbudowywaną i modernizowaną.

Pod koniec lat 50. XX wieku, budynek na pewien czas stał się siedzibą firmy ROLIT Stanisław Sokołowski i Ska., zajmującej się wyrobem artykułów galanteryjnych.

Przez kolejne lata ta zabytkowa i czarująca nieruchomość popadała w zapomnienie, a obecnie, dzięki naszej pracy oraz Państwa zaangażowaniu – jako przyszłych właścicieli - ponownie stanie się perłą architektury Starego Miasta.

Mieszkania i apartamenty przy Placu na Groblach 19 czekają, aż nowi właściciele wypełnią je ciepłem, uśmiechem i szczęściem oraz zapiszą kolejny rozdział na kartach historii.

Zapraszamy do obejrzenia apartamentów!