Piwnica pod Baranami – kabaret, który narodził się przy Placu na Groblach

07.04.2016

Jesteśmy wysepką w morzu bestialstwa, szarzyzny, głupoty, łajdactwa, cynizmu, nietolerancji i przemocy. Jesteśmy wysepką. Bo kto to są artyści, artyści to są nieśmiali ludzie – śpiewał Piotr Skrzynecki, jeden z założycieli Piwnicy pod Baranami. Ten wyjątkowy krakowski kabaret działający już od ponad 50 lat powstał w jednej z kamienic przy Placu na Groblach. Zobaczcie, jaka była jego historia…

Historia krakowskiego kabaretu sięga roku 1956 to właśnie wtedy Piotr Skrzynecki wraz z kilkorgiem studentów krakowskich uczeni wyższych, m.in. Bronisławem Chromym i Krzysztofem Pendereckim, założył najsłynniejszą powojenną polską scenę kabaretową.

Piwnica została otwarta 26 maja 1956 roku, jako miejsce spotkań krakowskich żaków. Pierwszymi wykonawcami, oprócz Piotra Skrzyneckiego, byli m.in. Krzysztof Litwin, Tadeusz Kwinta, Mirosław Oboński, Irena Szaszkiewiczowa czy Joanna Olczakowna. Nad całością czuwała Janina Garycka – kierownik literacki, a także „serce i dusza” Piwnicy pod Baranami.

Z biegiem lat krakowski kabaret stawał się coraz bardziej rozpoznawaną marką na całym świecie. Na scenie Piwnicy Pod Baranami występowali znali i cenieni polscy artyści, tacy jak np. Ewa Demarczyk, Leszek Długosz, Marek Grechuta, Jacek Wójcicki, Grzegorz Turnau, Tamara Kalinowska, Beata Rybotycka, Dorota Ślęzak czy Andrzej Warchał.

Piwnica pod Baranami działa do dziś i chociaż jej siedziba mieści się przy Rynku Głównym, to historia kabaretu nierozerwalnie związana jest z Placem na Groblach.

Plac na Groblach - dom twórców Piwnicy pod Baranami

Janina Garycka i Piotr Skrzynecki uważani za czołowych twórców Piwnicy przez wiele lat zamieszkiwali klimatyczną kamienicę nr 12 przy Placu na Groblach. To właśnie tam, u podnóża Wawelu powstawały teksty Piotra Skrzyneckiego, a Janina Garcyka planowała kolejne posunięcia artystów kabaretu. Plac na Groblach w latach 60. i 70. XX wieku był świadkiem krakowskiego bujnego, nocnego życia artystów Piwnicy pod Baranami oraz słynnych imienin Piotra Skrzyneckiego, na które zaproszeni goście wchodzili przez okno parteru.

Klimat i czar tego miejsca chciał uchwycić Piotr Skrzynecki w dokumencie filmowym – obraz nigdy nie powstał, jednak dzięki fva.pl możecie obejrzeć wypowiedzi twórcy Piwnicy, który opowiada, jakim wyjątkowym miejscem jest Plac na Groblach. 11-minutowy film znajdziecie TUTAJ.

Jeśli chcecie wiedzieć kto jeszcze mieszkał przy Placu na Groblach koniecznie przeczytajcie artykuł na naszym blogu pt. Kto mieszkał przy Placu na Groblach?

Plac na Groblach w twórczości Piwnicy pod Baranami

Plac na Groblach wpisał się nie tylko w historię Piwnicy pod Baranami, ale również i w jej twórczość. Na 40-lecie kabaretu artyści postanowili uhonorować to szczególne miejsce pisząc piosnkę pt. O Groblach, na Groblach autorstwa Zbigniewa Książka (słowa) i Zygmunta Koniecznego (muzyka). Utworu możecie posłuchać TUTAJ. Plac na Groblach zagościł również w innym tekście Zbigniewa Książka, noszącym prosty acz znaczący tytuł: Plac na Groblach. Muzykę do utworu napisał Jan Kanty Pawluśkiewicz. Piosenkę wykonywaną przez Beatę Rybotycką znajdziecie na https://www.youtube.com/watch?v=ZD4qLlHlWDY

Jeśli zafascynowała Was historia Grobli zapraszamy do obejrzenia apartamentów Plac na Groblach 19, być może właśnie tu znajdziecie swój nowy dom.