Ponad 100 m2 w mieście, czyli wybieramy między domem a apartamentem

01.08.2017

Osoby szukające dużych przestrzeni mieszkalnych zazwyczaj decydują się na zakup domu jednorodzinnego. Nieruchomości te proponują o wiele większe metraże niż standardowe mieszkania, dlatego też w ostatnich latach coraz częściej są wybierane m.in. przez rodziny z dziećmi. Jednak decydując się na zakup domu jednorodzinnego należy liczyć się z tym, że przeprowadzka na obrzeża lub poza miasto nie zawsze będzie wiązać się z samymi pozytywami. Niekiedy lepszym rozwiązaniem niż kupno domu jest wybór dużego mieszkania w centrum miasta.

Z centrum na przedmieścia

Na polskim rynku nieruchomości rzadkością są domki jednorodzinne w centrach dużych miast. Serca metropolii wykorzystywane są jako przestrzenie publiczne oraz miejsca pod zabudowę wielorodzinną. A i z tym w ostatnim czasie jest duży problem. Boom budowlany spowodował, że wolne powierzchnie w miastach drastycznie się skurczyły. Budowa nowych budynków jest więc praktycznie niemożliwa, dlatego też firmy deweloperskie specjalizujące się w nieruchomościach jednorodzinnych musiały przenieść się na dalekie obrzeża, a nawet i poza miasto. To właśnie tam powstają osiedla domków jednorodzinnych. Zakup tak usytuowanej nieruchomości dla bardzo wielu rodzin oznacza konieczność wyprowadzki z miasta. Nie zawsze ta przeprowadzka ma pozytywny wpływ na życie domowników.

Życie na przedmieściach

Przedmieścia przez ostatnie kilka lata postrzegane były jako bezpieczne, przyjazne i spokoje miejsca do życia i wychowywania dzieci. Małomiasteczkowość, lokalność, brak anonimowości wielkiego miasta sprawił, że kojarzyły się - i wielu osobom nadal kojarzą - z sielską, niemal rodzinną atmosferą. Z przymrużeniem oka można stwierdzić, że ich obraz zaczął być odczarowywany przez amerykański serial "Gotowe na wszystko", kiedy to zaczęto dostrzegać też mroczną stronę mieszkania w takich enklawach. Dziś przedmieścia mają swoich zwolenników i przeciwników. Bez względu na to, do jakiej grupy się zaliczasz, warto zdać sobie sprawę, że mieszkanie poza miastem to nie tylko świeże powietrze i widok na las. To także poranne i popołudniowe korki w drodze do centrum, ubogie zaplecze kulturalne, edukacyjne, rozrywkowe, usługowe oraz biznesowe, gorszy transport publiczny, większe wydatki na taksówki, inny styl i tempo życia, itd. Biorąc pod uwagę te elementy osoby z duszą tzw. mieszczucha nie powinny ulegać modzie na przedmieścia. Jednocześnie nie oznacza to, że do końca życia muszą mieszkać na małych metrażach, którym brakuje dostępu do przydomowego ogródka.

Mieszkania powyżej 100 m2 na Starym Mieście

Duże mieszkania oferujące powierzchnie zbliżone lub większe od domów jednorodzinnych można spotkać w centrach metropolii. Najczęściej położone są one w zabytkowych kamienicach zlokalizowanych w historycznych sercach miast. Oprócz znacznego metrażu i prestiżowych adresów swoim mieszkańcom proponują także tarasy widokowe oraz przymieszkaniowe ogródki. Przykładem takich mieszkań są apartamenty zlokalizowane w kamienicy przy Placu na Groblach 19. Usytuowane są one we frontowej części budynku, każdy z nich liczy ponad 100 m2. Kuszą tarasami widokowymi, z których rozpościera się widok na wieże Zamku Królewskiego oraz kunsztownie odrestaurowanymi częściami wspólnymi budynku. Możliwość uzyskania dużych metraży dają również te mieszkania w kamienicach, które można łączyć.

Mieszkania w kamienicach to tak naprawdę jeden z głównych wyborów osób, które poszukują dużych apartamentów pochodzących z rynku wtórnego. Wynika to z tego, że budownictwo z II połowy XX wieku nastawione było przede wszystkim na zaspokojenie przetrzeb mieszkaniowych. Próżno więc w nim szukać mieszkań o powierzchniach powyżej 100 m2. Lokale mieszkalne z wielkiej płyty są zazwyczaj małe i wybudowane w myśl zasady "forma wynika z funkcji".

Czy warto kupić mieszkanie w kamienicy?

Mieszkania o dużych powierzchniach w centrum miasta to bardzo często o wiele większy wydatek niż kupno domu jednorodzinnego poza miastem czy na obrzeżach. Wynika to przede wszystkim z tego, że są one dobrem luksusowym, przeznaczonym dla wymagającej grupy Klientów poszukujących nieprzeciętych i oryginalnych rozwiązań mieszkaniowych. Zakupione lokale przeznaczają oni nie tylko pod zamieszkanie, ale i traktują jako apartamenty wakacyjne i weekendowe. Na ich cenę składa się nie tylko liczba metrów, ale i standard wykończenia części wspólnych oraz prestiż lokalizacji. Mieszkania o dużych powierzchniach traktowane są również jako zakupy inwestycyjne. Taki los zazwyczaj spotyka strychy lub poddasza do adaptacji. Niekiedy zakupiona powierzchnia jest dzielona na mniejsze lokale, które stają się kawalerkami. Po remoncie i aranżacji oferowane są na rynku najmu krótkoterminowego, jako alternatywa dla 5-gwiazdkowych hoteli. Jest to możliwe dzięki ich sąsiedztwu z najważniejszymi zabytkami (np. odległość kamienicy przy Placu na Groblach 19 od Zamku Królewskiego na Wawelu wynosi tylko 2 minuty spacerem) oraz usytuowaniu w pobliżu bogatego zaplecza kulturalnego i rozrywkowego.

Mieszkania o znacznych powierzchniach są domeną dużych ośrodków miejskich. Można je spotkać przede wszystkim w Krakowie, Warszawie, Poznaniu oraz Trójmieście. Liczba ofert proponujących apartamenty powyżej 100 m2 jest o wiele mniejsza niż tych o standardowych powierzchniach. Zazwyczaj ogłoszenia o takich mieszkaniach na sprzedaż pojawiają się rzadko, dlatego też są traktowane jako unikatowe okazje. Osoby, które poszukują takich okazji zapraszamy do zapoznania się z propozycją apartamentów przy Placu na Groblach 19. Są one pozycją obowiązkową do obejrzenia dla tych, którzy szukają apartamentów w inwestycjach o wysokim standardzie.